| Product Family | Single Rivet |
|---|---|
| Pitch | 3/8" Low Profile™ |
| Gauge | 1.1 mm |
| Drive Links | 39.0 |
| Bar Length | 25.0 cm |
| Tail Mount | A218 |
| Guide Bar Code | MLE |
| Guard Mate Compatible | No |
| Intenz | No |
| Narrow Kerf | Yes |
| Bar Nose Radius | Small |
| Sprocket Nose Tooth Count | 7.0 |
| Color | Medium Grey |
|---|---|
| Volume | 3611.16 cm³ |
| Product UOM | Each |
| Weight (with Packaging) | 332.48 gm |