| Product Family | DuraCut™ |
|---|---|
| Pitch | .404" |
| Gauge | 1.6 mm |
| Drive Links | 100.0 |
| Bar Length | 86.0 cm |
| Tail Mount | D009 |
| Guide Bar Code | ATL |
| Guard Mate Compatible | No |
| Intenz | No |
| Narrow Kerf | No |
| Color | Grey |
|---|---|
| Volume | 402.57 cm³ |
| Product UOM | Each |
| Weight (with Packaging) | 3.02 kg |
| Net Weight Carton | 66.5 Lb |