| Product Family | DuraCut™ |
|---|---|
| Pitch | 3/8" |
| Gauge | 1.6 mm |
| Drive Links | 64.0 |
| Bar Length | 43.0 cm |
| Tail Mount | D033 |
| Guide Bar Code | ATM |
| Guard Mate Compatible | No |
| Intenz | No |
| Narrow Kerf | No |
| Bar Nose Radius | Medium |
| Sprocket Nose Tooth Count | 0.0 |
| Color | Grey |
|---|---|
| Volume | 620.63 cm³ |
| Product UOM | Each |
| Weight (with Packaging) | 1.3 kg |