| Product Family | AdvanceCut™ |
|---|---|
| Pitch | .325" |
| Gauge | 1.3 mm |
| Drive Links | 66.0 |
| Bar Length | 40.0 cm |
| Tail Mount | K041 |
| Guide Bar Code | PXB |
| Guard Mate Compatible | No |
| Intenz | No |
| Narrow Kerf | No |
| Bar Nose Radius | Small |
| Sprocket Nose Tooth Count | 10.0 |
| Color | Medium Grey |
|---|---|
| Volume | 4416.06 cm³ |
| Product UOM | Each |
| Weight (with Packaging) | 790.16 gm |